Systém Toyota Radioshuttle je již klasický reprezentant neotřelého přístupu ke skladování. Doslova je to osazení skladové „krychle“ zevnitř. Tedy řešení, které dokáže vytěžit skladovací objem haly na reálné maximum 85%, a tím navýšit zásadně využití, návratnost drahých paletových míst, je to úsporný a ekologický přístup ke skladování. Ale nelze hovořit o řešení pro každého skladovatele, pro každý sortiment. Zásadní podmínkou je vhodný typ zboží a jeho toky. Primárně se musí jednat o zboží (materiál, surovinu), které je tak zvaně komoditou – jednotné, s nízkou expirační citlivostí resp. stáří šarže. Takové zboží – alespoň část celkového objemu - je kupodivu v mnoha profesích a jejich skladech…
Jde tedy o to, že je nutné roztřídit skladové položky podle rozměrů, hmotnosti, toků, frekvenci přístupu k těmto položkám. A po této relativně jednoduché analýze z hlediska výstupů, můžete zjistit, že váš sklad má položky frekventované, ke kterým přistupujete selektivně a často – pak volíte otevřené paletové sklady a jejich modifikace s přímým přístupem, kterých je také celá řada. A současně můžete mít zásobách výrobky nebo materiály, které lze vychystat bez zásadního rozlišování doby zaskladnění. Lze k nim tedy přistupovat FIFO i LIFO a nedojde k závažnému pochybení. O jaké zboží, obaly, materiály nebo suroviny může jít? Příkladů pro použití systému Toyota Radioshuttle je mnoho – mouka, chmel, cukr, tkaniny, plasty, distribuční obaly, nápoje, tabákové produkty, hygienické potřeby, krytiny, plastové výlisky, spojovací materiál a tak dále…
Jakmile zjistíte, že hala nebo jen její část lze vyřešit tímto způsobem skladování, rázem se dostáváte do jiných finančních položek. A to z obou směrů – u systém Toyota Radioshuttle jde sice o vyšší investici, ale současně o investici se skvělou návratností, v níž se sčítají efekty navýšení úložního prostoru a paralelního uvolnění dalšího prostoru pro jiné zboží s mnohem vyšší obrátkou a marží. Může se takto „zbavit“ nutných, ale neproduktivních vratných distribučních obalů s nízkou hmotností, které doprovázejí vaše dodávky produktů a v cyklech se vám do skladu vracejí a zabírají místo.
Takové vysokohustotní úložiště může být dokonce uspořádané jako galerie, tedy nad např. expediční plochou nebo parkovištěm manipulační techniky v dosahu vyšších retraků. Řešení úložišť je celá řada a jejich nalézání je opravdu tvůrčí práce designera skladu, který se vždy řídí zlatým pravidlem:
„Optimalizované sklady vyžadují individuální přístup k jednotlivým skupinám zásob.“