10 přídavných zařízení, která promění vzv vozík v multifunkční nástroj

Picture of Jindřich Přívora

Jindřich Přívora

PR Manager

4 minut k přečtení

V každém moderním logistickém provozu je potřeba zajistit, aby se používané zařízení dokázalo přizpůsobit jeho potřebám a ideálně zvládalo více funkcí.

To platí i pro vysokozdvižné vozíky, ke kterým na trhu existuje řada doplňků a příslušenství. Některé vám usnadní manipulaci s materiálem, jiné vám pomohou s údržbou pracoviště.

V tomto článku se podíváme na 10 nástrojů pro VZV, které vám usnadní práci a ušetří náklady.

Nástavce na prodloužení vidlic

Nástavce na prodloužení vidlic vám umožní manipulovat s nákladem, jehož rozměry přesahují délku běžných vidlic a zabrání tak nechtěnému převrácení nákladu. Snadno se instalují a jsou bezpečné – při jejich použití vždy používejte pojistné kolíky. Pozor! Vždy mějte na paměti, že těžiště nákladu musí být vždy umístěno maximálně
v polovině vidlice.

Rozšíření nosné deskyvidlice_shad

Toto příslušenství jistě oceníte, pokud manipulujete s materiálem, jehož rozměry neumožňují bezpečnou manipulaci pomocí běžných 2 vidlic. Z klasického vozíku tak během chvíle uděláte vozík se 4 nebo 6 vidlicemi, které zajistí stabilní a bezpečnou přepravu materiálu.

Boční posuvy

S bočními posuvy může řidič VZV posouvat vidlice doleva či doprava, čímž získá lepší pozici pro manipulaci s materiálem. Toto příslušenství se hodí do prostor s omezeným prostorem pro manipulaci.

Polohovač vidlic

Polohovač (pozicionér) vidlic je praktickým pomocníkem pro provozy, kde se často liší rozměry a druhy přepravovaného nákladu. Polohovač umožňuje upravit vzdálenost mezi vidlicemi tak, aby mohly být bezpečně a přesně umístěny pod přepravovaný náklad a zajistily jeho stabilitu.

Svěrné čelisti a uchopovače

Čelisti jsou užitečné při přepravě balíků, válcových břemen, kartonů, rolí atp. S jejich použitím odpadá nutnost skladovat materiál na paletách, což ocení zejména provozy s omezeným skladovacím prostorem. Pokud manipuluje s materiálem jako jsou role papíru nebo role s textilií, jistě uvítáte možnost regulovat tlak úchopu, se kterou zabráníte poškození nákladu.

Pracovní plošiny

Víte, že vysokozdvižný vozík dokáže nahradit montážní plošinu? Stačí použít vhodné příslušenství v podobě montážního koše či plošiny. Po nasazení na vidlice VZV tak můžete pohodlně pracovat ve výškách bez nutnosti pořízení samostatné plošiny a s tím spojených dalších nákladů.

Nosné trny

Nosné trny vám ušetří čas i námahu při manipulaci se svitky či rolemi materiálu a také při manipulaci s dutými tělesy. Trny se snadno připevní na nosič vidlice VZV a jsou rychle připravené k použití. Na trhu naleznete různá provedení lišící se v délce, průměru i tvaru trnů.

Nakládací lopata

radlice

Pokud pracujete se sypkými materiály, můžete svůj vysokozdvižný vozík využít jako nakládací lopatu. S její pomocí snadno naberete, přemístíte a vysypete sypký materiál, jehož manipulace by jinak vyžadovala samostatné zařízení.

Sněhová radlice

VZV lze jednoduše přeměnit na radlici pro odklízení sněhu. Radlice pro vysokozdvižné vozíky se vyrábějí v různých šířkách a provedení – dostupné jsou například i otočné radlice atp.

Zametací zařízení

Podobně jako v předchozím bodě můžete VZV využít pro úklid vašeho areálu. Slouží k tomu zametací zařízení, které je po nasazení na vidlice tlačeno vozíkem a sbírá nečistoty do sběrného koše.

Toto je jen základní výčet dostupných řešení, jak běžný vysokozdvižný vozík proměnit na multifunkční nástroj bez nutnosti investovat do samostatných zařízení, která by plnila ty samé funkce.

Základní orientace v oblasti příslušenství pro vysokozdvižné vozíky vám nejen rozšíří možnosti jeho používání, ale poskytne obsluze VZV také další úroveň bezpečnosti.

CTA příslušenství

Populární příspěvky